1 wrze?nia 1999 r. wesz?a w ?ycie reforma systemu o?wiaty, w tym te? dniu rozpocz??y swoj? dzia?alno?? nowe placówki edukacyjne zwane gimnazjami. W naszej miejscowo?ci powsta?o jedyne w gminie gimnazjum, w którym nauk? rozpocz??o 154 absolwentów szkó? podstawowych z miasta i gminy Skoki. Dyrektorem nowej szko?y zosta? pan mgr Wies?aw Sierzchu?a, który t? odpowiedzialn? funkcj? sprawuje do dnia dzisiejszego.

Pocz?tki, jak to zwykle bywa, nie by?y ?atwe. Nauk? rozpocz?li?my w go?cinnych murach Szko?y Podstawowej im. Adama Mickiewicza. Wiedzieli?my jednak, ?e jest to stan przej?ciowy. Dowodem na to by?a decyzja ówczesnej Rady Miasta i Gminy Skoki, wskazuj?ca jako priorytet stworzenie godnych warunków nauki dla m?odzie?y gimnazjalnej. Dzi?ki determinacji wielu osób i pokonaniu wielu przeszkód, nauczyciele i m?odzie? Gimnazjum Nr 1 w Skokach z pocz?tkiem roku szkolnego 2002/2003 przekroczy?a mury nowej szko?y. Nie by? to jedyny prezent w tym dniu. Poza pi?knymi salami lekcyjnymi stali?my si? równie? gospodarzami nowej, wspania?ej hali sportowej. Trzy lata po wprowadzeniu reformy o?wiaty nasze marzenia o w?asnej szkole spe?ni?y si?.

Posiadanie nowoczesnej hali sportowej pozwoli?o m?odzie?y na wszechstronny rozwój zainteresowa? sportowych, które drzema?y w nich od samego powstania gimnazjum i by?y kontynuacj? rozszerzonej dzia?alno?ci sportowej, rozpocz?tej w szkole podstawowej. Hala sportowa sta?a si? nie tylko aren? zmaga? sportowych, ale te? miejscem kszta?towania mocnych i prawych charakterów. Nast?pstwem tego by?a decyzja o nadaniu naszej szkole imienia Polskich Olimpijczyków. W roku 2003 dyrektor szko?y zwróci? si? w imieniu spo?eczno?ci szkolnej do Polskiego Komitetu Olimpijskiego z pro?b? o wyra?enie zgody na przyj?cie takiego patrona. Komitet Olimpijski wyrazi? aprobat? tych zamierze?, czego wyrazem by?o przekazanie szkole flagi olimpijskiej i certyfikatu zezwalaj?cego na kontynuacj? dzia?a?. 23 kwietnia 2004 roku, podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej Gminy Skoki, zosta?a podj?ta uchwa?a o nadaniu Gimnazjum nr 1 w Skokach imienia Polskich Olimpijczyków. W tym wa?nym dla szko?y wydarzeniu wzi?li udzia? wszyscy uczniowie, nauczyciele, rodzice i zaproszeni go?cie. Podczas uroczysto?ci zosta? przekazany szkole sztandar, ufundowany przez sponsorów, nauczycieli i uczniów.

Nasza szko?a to szesna?cie bogato wyposa?onych izb lekcyjnych. W?ród nich pracownia komputerowa, polonistyczno-komputerowa, sala do nauki j?zyków obcych, pracownia biologiczna, geograficzna i historyczna. Mo?emy poszczyci? si? coraz bogatsz? baz? ?rodków dydaktycznych i pomocy naukowych, w?ród których na uwag? zas?uguje niedawno zakupiona tablica interaktywna. Dysponujemy bogat? w ksi?gozbiór bibliotek? szkoln?, w której uczniowie mog? równie? skorzysta? z komputerów ze sta?ym dost?pem do Internetu. Warunki, w jakich uczy si? m?odzie?, pozwalaj? na zdobywanie umiej?tno?ci i wiedzy na wysokim poziomie, daj? mo?liwo?? kszta?towania wszechstronnego rozwoju i zdobywania osi?gni??.

W?ród naszych uczniów s? finali?ci konkursów przedmiotowych z historii i geografii. Mo?emy poszczyci? si? laureatem konkursu przedmiotowego z biologii. Tradycj? ju? stali si? finali?ci i laureaci Konkursu Wiedzy o Wielkopolsce. Nasi uczniowie niejednokrotnie brali udzia? w wojewódzkim finale konkursu Poznajemy Parki Krajobrazowe. Mieli?my równie? swój udzia? w mi?dzywojewódzkim finale konkursu „Salamandra”. Zdobyli?my wyró?nienia w ogólnopolskim konkursie matematycznym „Kangur”. Otrzymali?my wyró?nienia za udzia? w ogólnopolskich konkursach plastycznych i fotograficznych. Nasza m?odzie? wyró?niana jest za wiedz? i umiej?tno?ci literackie, ortograficzne i recytatorskie. Zdobyli?my wyró?nienie w ogólnopolskim konkursie Ekoplaneta, brali?my udzia? w fina?ach wojewódzkich Konkursu Bezpiecze?stwa Ruchu Drogowego oraz Konkursu Wiedzy Turystycznej.

Uczniowie mog? skorzysta? z bogatej oferty zaj?? pozalekcyjnych. Dzia?aj? u nas ko?a zainteresowa? w niemal wszystkich ga??ziach nauki. Umiej?tno?ci dziennikarskie mo?na doskonali? w zespole redakcyjnym gazetki "Szkolny Miszmasz". Talenty aktorskie rozwijamy podczas zaj?? kó?ka teatralnego, a umiej?tno?ci taneczne w zespole ROSES. Klub Europejski jest inicjatorem wielu projektów i przedsi?wzi??, w?ród których na uwag? zas?uguje projekt „Witamy w integruj?cej si? Europie”, czy te? wpisany na sta?e w kalendarz imprez szkolnych Jarmark Bo?onarodzeniowy.

Dobra baza dla rozwoju kultury fizycznej, na któr? sk?ada si? nowoczesna hala sportowa, kompleks ró?nego rodzaju boisk z bie?ni?, pozwalaj? nam zajmowa? jedno z czo?owych miejsc w?ród najbardziej usportowionych szkó? w Wielkopolsce.

Ilo?? pucharów, medali i dyplomów, jakie obecnie nasza szko?a posiada, ?wiadcz? o tym, i? mo?liwo?ci naszych uczniów s? du?e. Chocia? w sporcie z regu?y liczy si? wynik i miejsce na podium, to nie zapominajmy, ?e sport jest te? wa?nym elementem wychowania, uczy rywalizacji w grupie, wspó?pracy z rówie?nikami, a jednocze?nie uczy rado?ci ze zwyci?stwa i goryczy z pora?ki. Sport jest doskona?? szko?? ?ycia.

Jeste?my dumni z tego, co posiadamy i co dotychczas osi?gn?li?my. Ten sukces jest dzie?em wielu. Budujemy go wspólnie z nauczycielami, pracownikami administracji i obs?ugi oraz sympatykami gimnazjum.. Wa?ne miejsce w funkcjonowaniu tego precyzyjnego organizmu, jakim jest szko?a, zajmuj? rodzice. Ich przedstawiciele tworz?cy Rad? Rodziców wspieraj? nas na co dzie?.

Nie zamierzamy sta? w miejscu, chcemy nadal si? rozwija? i osi?ga? wiele. Przed nami ambitny plan rozbudowy budynku szkolnego, w którym znajdzie si? mi?dzy innymi miejsce na stworzenie pracowni fizycznej i chemicznej, z prawdziwego zdarzenia ?wietlicy szkolnej oraz pomieszcze? dla administracji.

Dzie? po dniu wype?nimy te mury codzienn?, rzeteln? prac?, staramy si? godnie reprezentowa? nasz? szko??, s?awi?c zaszczytne imi? Polskich Olimpijczyków.

El?bieta Berendt